300+ (7) Anthias (5) hädad (4) liigid (18) mage (28) meri (13) õied (5) reisid (5) sisustamine (11) teadus (4) teemast mööda (2) üldpildid (25) video (5)

Sunday, January 11, 2009

Veel hapnikumõõtmisi


Akvaariumid ja kirjeldused samad, mis eelmises postituses. Mõlemal joonisel on "Tavaline " olukord sama mõõtmine, mis juba eelmise postituse joonisel kasutatud.
Suures akvaariumis on filtri väljavoolu flööt umbes 5 cm allpool veepinda ja augud on suunatud nii, et vesi voolab sealt välja enamvähem veepinnaga paralleelselt või siis hästi natukene ülespoole. Esimesena katsetasin olukorda, kus flöödi avad olid suunatud umbes 45° tavalisest alla poole. Nagu näha jooniselt, langes selle tõttu hapnikutase hommikuks peaaegu 20%-ni ja arvatavasti oleks edasi langenud, kui tuled poleks sisse lülitunud. See mõõtmine kinnitab ka mu paar postitust tagasi püstitatud oletust, miks osa kalu peale akvaariumi kolimist esimese ööga surid.
Järgmisel õhtul sai akvaariumisse pandud õhupump. Filtri väljavool jäi samasse 45° alla suunatud asendisse. Järeldus: õhupump hoiab hapnikutaset öösel paremini kui filter oma tavalises asendis.
Kolmandaks katseks tegin väikese investeeringu ja soetasin keemilise hapnikurikasti Söchting Mini Oxydator, mida Kalakese pood ka foorumis reklaamis. Kuna see oli ainult selle ühe mõõtmise tegemiseks, siis ostsin kõige odavama, mis on mõeldud 60 liitrisele akvaariumile. Flööt oli ka see öö alla suunatud ja nagu joonis näitab hoidis oxydator 180 liitrises akvaariumis hapnikutaset umbes 10 % kõrgemana kui kaks ööd varem.

Väikeses akvaariumis on olukord üldiselt segasem. Esimesena proovisin seda ideed, et jätsin hommikul tuled süütamata. Tuled said sisse lülitatud samal ajal kui Oxydatori akvaariumisse asetasin, ehk siis selles kohas, kus roheline joon hakkab. Ilma tuledeta akvaariumis toimus aeglane hapnikutaseme vähenemine kuni järgmise päeva pärastlõunani. Jooned pole siiski päris võrreldavad nädal varem mõõdetud olukorraga, kus hapnikutase langes öösel kiiremini ja madalamale. Ainuke asi millega ma seda erinevust praegu natukenegi seletada oskan, on väike temperatuuri erinevus. Nädal varem oli vesi 1° soojem ja soojemas vees on hapnikutarvidus suurem. Iseasi kas see 1° tõesti nii suure vahe võib tekitada?
Oxydatori mõju on selles akvaariumis suhteliselt keeruline tuvastada, kuna hapnikutase on tegelikult kogu aeg suhteliselt hea. Kuna siin akvaariumis on tegu põhjafiltriga siis julgesin selle üheks ööks ka täiesti välja lülitada. See mõõtmine näitab, et Oxydator hoiab öösel 5-10% kõrgemat hapnikutaset, oleneb, kas võrrelda tavalisega või tuledeta päevale eelneva ööga. Temperatuuri poolest sarnanes öö esimene pool pigem tavalisele. See väike jõnks alla lilla joone lõpus on see koht, kus ma filtri uuesti tööle panin. Pinnases seisnud vesi, mille hapnikutase oli ööga ilmselt vähenenud lasti kogu akvaariumisse ringlusse.

No comments: