300+ (7) Anthias (5) hädad (4) liigid (18) mage (28) meri (13) õied (5) reisid (5) sisustamine (11) teadus (4) teemast mööda (2) üldpildid (25) video (5)

Wednesday, March 17, 2010

Montaazhivahust tagasein mereakvaariumile

Aeg avalikustada oma koduse nanomere projekt.
Töö juures asuva akvaariumiga on nüüd kolmveerand aastat kätt harjutatud, esimesed vitsad kätte saadud ja veidike asjast ettekujutust kogutud. Kooliraha on kulutatud õnneks ka peamiselt tööandja taskust. Aga ikka tahaks ju rohkem ja erinevaid asju proovida, mingi areng peab pidevalt toimuma. Väga harva viitsin ma näiteks nii kaua tööl olla, et vaadata, mis akvaariumis öösel toimub. Otsus, et kunagi saab mul ka kodus mereakvaarium olema, sai ka juba tegelikult mitu aastat tagasi tehtud.
Kuna ruumi on piiratult, siis uue sisustuse jaoks lõpetas tegevuse krevettide akvaarium. Klaaskast ja selle asukoht riiulis olid ka ainukesed, mida uues projektis kasutada saab.
Akvaariumi mõõtmed on 65x30x30cm, maht väliste mõõtude järgi 58,5 liitrit või siis 15 gallonit. Valgustama hakkavad 24w T5 torud ja filtriks Eheim Ecco 2233. Ostetud on ka Tunze Nano DOC 9002 skimmer, aga seda proovides selgus, et samas ruumis magamiseks on aparat veidi liiga lärmakas ja ega ta ilus vaadata ka pole. Vähemalt esialgu üritan ilma skimmerita hakkama saada.
Väljamaa foorumeid lugedes hakkas mulle meeldima idee polüuretaanvahust tagaseinast ja kuna kogu projekt nagunii selline eksperimentaalne on, siis otsustasin ka selle ära proovida. Spetsiaalne tume PU-vaht, mida lombi taga selliseks otstarbeks üldiselt soovutatakse ja mis ultravioletti kannatab, tundus Euroopas olevat kättesaamatu defitsiitkaup. USAst tellida tundus liiga kallis, pealegi sellist kaupa ei taheta eriti lennukisse ka lubada. Otsustasin proovida tavalisega ja vahtu UV eest võimalikult palju korallitükkide ja muude objektidega varjata.

Protseduur nägi välja selline, et kõigepealt liimisin silikooniga tagaseina külge hulga väiksemaid klaasikilde, et vahul parem pidamine oleks. Ühtlasi sai ka filtri flööt tagaseina sisse itegreeritud.



Järgmiseks siis vaht peale ja vahu peale suuremaid korallitükke, molluskite karpe ja lõpuks puistasin kõik üle veel 1cm fraktsiooniga korallipuruga. Natuke sai katmisega kiirustatud, oleks pidanud jätma kümmekond minutit pikema paisumisaja, Praegusel juhul paisus mitmest kohast vaht suure mullina välja. Umbes tund aega hiljem, kui vahu pealmine kiht enam ei kleepunud, aga seest oli veel pehme, murdsin suurema osa nendest mullidest lihtsalt ära. Kui vaht juba päris kuiv oli, tegin noaga veel parandusi. Kõige rohkem oli vaja parandada ülemist serva.



Tagant nägi asi välja selline:



Ja eest selline. Parem ülemine nurk jäi osaliselt paljaks, sest vaht sai otsa. Kasutasin kõige väiksemat saadaolevat pudelit, sellest oleks täpselt jätkunud, kui ma poleks kuu aega varem natuke ära raisanud erinevate pindade nakkumistugevuse testimiseks ☺



Valgus lahendus on praegu selline, ees valge ja taga sinine toru. Kui vaja, siis mahub keskele kindlasti üks aga võibolla ka kaks toru veel samade reflektorite peale.



Vaht on nüüd nädal aega kuivanud. Täna lasin testiks mageda vee sisse ja praegu on pilt selline. Eheimi filtrist (kirjade järgi 480 l/h) jääb vee liigutamiseks kindlasti väheks. Peaks vist Koralia Nano ostma või on kellelgi mingeid paremaid soovitusi?
Igaks juhuks panin praegu magedasse vette mõneks päevaks pihutäie aktiivsütt.
Kuu lõpuks saab ehk kivid ka sisse...

No comments: