300+ (7) Anthias (5) hädad (4) liigid (18) mage (28) meri (13) õied (5) reisid (5) sisustamine (11) teadus (4) teemast mööda (2) üldpildid (25) video (5)

Wednesday, November 26, 2008

Rio ringitõstmine

Rio 180 start oli 2.oktoobril 2005, kolm aastat ja peaaegu 2 kuud hiljem ehk 23. novembril 2008 toimus restart. Põhjuseid oli kaks, esiteks kolme aastaga oli piisavalt palju saasta kogunenud ja teiseks oli vaja tuleviku silmas pidades akvaarium kodus teise kohta tõsta. Selle tuleviku all ma pean silmas seda, et vanale kohale tuleb suurem purk muretseda ja enne seda sinna vastav mööbel ehitada. See tulevik on praeguse seisuga veel ilma igasuguse ajamääruseta, aga samas suhtusin ma praeguse akvaariumi ülespanemisse kui ajutisse lahendusse ja seetõttu ka katsetasin mõningaid asju, mida muidu võibolla poleks teinud. Viimane pilt kastist enne tühjendamist oli selline:


Kalade ajutine kodu laupäeva lõunast kuni pühapäeva õhtuni oli selline:



Tünn sisaldas umbes 50-60 liitrit välisfilter veel oma 7-8 liitrit vett. Filtrit ma loomulikult selle aktsiooni käigus ei puhastanud ja tünnis olnud vana akvaariumivesi läks ka 100% uuesti akvaariumis käiku.
Nagu esimeselt pildilt näha, on akvaariumi esiklaas aja jooksul üsna kriimuliseks muutunud. Kaalusin varianti, et keeran akvaariumi tagumise poole ette. Tagatausta tükid said seetõttu lahti kangutatud ja seda kinni hoidnud silikoon eemaldatud. Sellegipoolest ei suutnud ma klaasi silikooni kinnituskohtadest nii puhtaks saada, et tulemusega päris rahule võiks jääda. Kuna esteetiliselt asi eriti parem poleks jäänud ja kaanes olevate torude avadega oleks tulnud ka midagi ette võtta, siis sellest plaanist ma loobusin.
Vanas versioonis ei olnud põhja küttekaabel kuidagi kinnitatud. Seekord otsustasin selle mõne kivi abil kinni silikoonida. Ühtlasi sai põhja külge silikoonitud ka suurematest kividest kaar, mis kruusa ja liiva eraldama hakkaks.


Kruusa alla laotasin 2,5 liitrit Tropica Aquacare substraati, nii suure akvaariumi peale oleks ette nähtud tegelikult 5 liitrit, aga kuna liiva osa alla ma seda ei pannud ja sinna ei ole taimi kunagi plaanis istutada ning jällegi mõeldes kogu süsteemi ajutisele olemusele, pidasin seda kogust proovimiseks piisavaks.



Järgmiseks kruus ja liiv. Kruus on sama, mis akvaariumis enne oli. Loputasin selle läbi suuremast saastast puhtaks. Liiv on kõige peenema fraktsiooniga kuivliiv (alla 0,8mm). Siin on katsetamise eesmärk vaadata, kui palju või kiiresti mu ahvenad need kaks fraktsiooni segi keerata suudavad.


Taimed istutatud, vesi sisse:


Kui akvaariumis oli värsket vett ja vana vett umbes võrdses koguses, lasin kalad ka sisse.


Ja päris õhtul umbes 4 tunni pärast lasin akvaariumi vett täis.



Hommikuks oli akvaariumis 4 laipa.
Skalaar ja 3 SAEd ei elanud seda kolimist üle. Neljas SAE oli ka väga halvas seisus, Ülejäänud kalad küll "hingeldasid" aga mitte väga hullusti. Mis täpselt juhtus, selles pole ma siiamaani kindel. Mingeid parameetreid peale temperatuuri ma ei mõõtnud ja sellega oli kõik ümbertõstmisete ajal korras. Värske vee mulle akvaariumi seintel polnud ei õhtul ega hommikul. Filtri väljavool oli natuke liiga alla suunatud ja see ei liigutanud ehk veepinda piisavalt intensiivselt. Kas tõesti kalad lihtsalt lämbusid?
Igatahes peale lampide süttimist ja filtri väljavoolu korrigeerimist toibus suremas olnud SAE paari tunniga ja rohkem kadusid pole olnud.
Võimalik on ka mürgituse versioon, kuna nii põhjakruusa pesemine ja hoidmine ning ka värske vee hoidmine lahtises nõus toimus vannitoas, kuhu ma suhteliselt hiljuti hankisin Airwicki õhuvärskendi ja see peaks olema üsna mürgine asi. Aga samas ei oleks see neljas SAE siis ju ka toibunud.
Taimede korralikku jurdumist oodates põletan esialgu ainult poolt valgustust. CO2 mulli panin tööle kolmandal päeval. Millalgi lähiajal peaks keemiaga ka tegelema ja põhitestid vähemalt ära tegema.

2 comments:

Unknown said...

Üks mõte veel võimaliku problemi põhjuse kohta - kuna jätsid vana liiva mis sai vaid loputatud siis äkki oli selle sees tekkinud neid kardetud ühendeid mis tekivad anaeroobses keskkonnas - vesiniksulfaat (H2S) jms.? Ise oleksin küll vana liiva ära visanud, ei maksa teine nii palju et kahju hakkaks.

p6lts said...

H2Si ma siiski välistaks. Kruusa sai ikka suhteliselt palju loputatud, enamus orgaanikat sellega ikka minema uhutud. Väävelvesinikku on ninaga üsna hästi tunda, eriti kui põhjapinnasega tund aega solgutatakse ja õhuga ning isegi hapnikrikka veega peaks ta suhteliselt kiiresti lagunema. Minu kruus oli peaaegu ööpäeva peaaegu kuival.